Aktualności


Piknik historyczny w Rogowie
2012-05-15

W niedzielę, 29 kwietnia, na terenie Rogowskiej Kolejki Wąskotorowej miał miejsce piknik historyczny.

      Impreza ściśle nawiązywała do wydarzeń z 1914 roku, kiedy w okolicach Łodzi rozegrała się wielka bitwa pomiędzy armią niemiecką i austro – węgierską po jednej stronie a armią rosyjską po drugiej. Wydarzenie to znane jako „Operacja Łódzka” kosztowała życie 200.000 spośród walczących ok. 800.000 żołnierzy. Te dramatyczne wydarzenia z przeszłości, niestety częściowo zapomniane, pozostawiły po sobie wiele śladów. W okolicach Łodzi znajduje się blisko 180 cmentarzy na których miejsce ostatniego spoczynku znaleźli żołnierze uczestniczący w bitwie. Także w samym Rogowie znajduje się nekropolia z okresu I Wojny Światowej.
     Aby przypomnieć o tamtych mniej znanych momentach historii naszego obecnego województwa, Zarząd Województwa Łódzkiego postanowił zorganizować piknik historyczny. Nie przez przypadek na jego miejsce została wybrana Rogowska Kolej Wąskotorowa, bowiem powstała ona w 1915 roku na potrzeby wojsk niemieckich walczących na froncie wschodnim.
     Imprezę w imieniu organizatora, otworzył Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień  witając wszystkich gości i uczestników pikniku. Występujący w roli gospodarza Wójt – Daniel Kołada po powitaniu obecnych, zachęcił do częstego przyjeżdżania do Rogowa, który rocznie jest odwiedzany przez 70.000 turystów. Do zwiedzania oraz przejazdów Rogowską Kolejką Wąskotorową zapraszał Prezes Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych - Adam Wawrzyniak. Na terenie kolejki, LGD „Mroga” przygotowała wystawę fotografii oraz dokumentów rozdając zwiedzającym materiały o charakterze kolekcjonerskim jak i edukacyjnym. Okolicznościowy wykład popularno – naukowy „Operacja Łódzka 1914 roku – fakty i mity” poprowadziła prof. Jolanta Daszyńska.
     Licznie przybyli miłośnicy historii mieli okazję obejrzeć rekonstrukcję walk oglądając członków grup rekonstruktorów występujących w uniformach z okresu bitwy. Inscenizacja była częścią zdjęć kręconych tego dnia na potrzeby filmu o I Wojnie Światowej pt. „Zanim opadną liście”.


Co będzieCo było

Piknik historyczny w Rogowie

2012-05-15


Nowe szlaki turystyczne dla sympatyków regionu łódzkiego

2012-05-02


Konferencja w Koluszkach

2011-10-27


Nabór uczestników do projektu

2010-09-03


Konferencja dla miłośników I Wojny Światowej

2009-09-04